Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale – Lajmi.net
Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 14:32, 12 January 2018
Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale.

Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se nëse do të shfuqizohej Gjykata Speciale atëhere ky vendim do të kishte pasoja të mëdha për marrëdhëniet mes Kosovës dhe BE-së, transmeton lajmi.net.

Agjensia prestigjoze e lajmeve “Reuters” shkruan sot se Kosova po rrezikon marrëdheniet me BE-në me vonesën e funksionalizimit të Gjykatës Speciale.

Aty përmendet edhe vërejtja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës e dhënë para disa ditësh për këtë çështje.

“Reuters” përmend edhe emisarët e ardhur nga Franca dhe Gjermania, në tentim të parandalimit të ndonjë tentative tjetër për bllokimin e Gjykatës Speciale, e cila siç thuhet në këtë artikull është formuar me qëllimin e hetimit të krimeve të kryera nga pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, lufta e të cilëve solli lirinë më 1999. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO