Ky do të jetë qyteti i parë pyjor në botë, ja si do të jetë pamja e tij (FOTO) – Lajmi.net
Ky do të jetë qyteti i parë pyjor në botë, ja si do të jetë pamja e tij (FOTO)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 19:39, 11 February 2018
Kina po ndërton qytetin e parë pyjor në botë ku të gjitha ndërtesat janë të mbuluara me bimë dhe pemë për të trajtuar ngrohjen globale dhe ndotjen e ajrit.

Qyteti i Pyjeve Liuzhou do të jetë shtëpia e 30,000 njerëzve sapo të përfundojë brenda pak vitesh.

Zyrat, shtëpitë, hotelet, spitalet dhe shkollat ​​do të mbulohen tërësisht nga një total prej 40,000 pemësh dhe 1 milion bimësh me 100 lloje.

Ata do të absorbojnë pothuajse 10,000 ton CO2 dhe 57 ton ndotës në vit dhe do të prodhojnë rreth 900 ton oksigjen.

Qyteti do të ndërtohet në veri të Liuzhou në zonën malore të Guangxi, Kina jugore, në një zonë që mbulon 175 hektarë përgjatë lumit Liujiang.

Ajo do të lidhet me Liuzhou me një linjë të shpejtë hekurudhore dhe rrugë për makina elektrike.

Do të ketë zona të ndryshme banimi, hapësira tregtare dhe rekreative, dy shkolla dhe një spital.

Shtëpitë do të kenë ajër të kondicionuar të mundësuar nga energjia gjeotermale dhe kulmet me panel diellor.

Projekti i porositur nga Komuna e Liuzhou është hartuar nga arkitektët Stefano Boeri Architetti.

Kompania thotë se bimët dhe pemët do të ulin temperaturën mesatare të ajrit, do të krijojnë barriera zhurme dhe do të përmirësojnë biodiversitetin duke siguruar shtëpi për zogjtë, insektet dhe kafshët e vogla. Ndërtimi fillon në vitin 2020./ /lajmifundit.al

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO