Kuvendi i ri mund të shpërndahet pas seancës së parë – Lajmi.net
Kuvendi i ri mund të shpërndahet pas seancës së parë
Autori: Lajmi.net Lajme 9:05, 12 June 2014
Foto ilustrim
Foto ilustrim

Ende pa ardhur në rend çështja e Qeverisë, kuvendi mund të has në bllokadë qysh në pikën e zgjedhjes së kryetarit.

Këtë post e synon PDK si fituese e zgjedhjeve, por edhe blloku LDK, AAK e Nisma që tani e konsiderojnë veten si shumicë e Kuvendit, shkruan “Tribuna”.

Çështja mund t’i shkojë Kushtetueses në momentin kur blloku LDK, AAK e Nisma ta zgjedhin Kuvendin e ri.

Pas certifikimit të rezultatit brenda afatit prej një muaji, presidentja Atifete Jahjaga pritet që ta thërrasë seancën e parë konstituive. Mirëpo ajo mund të jetë edhe seanca e fundit e kësaj përbërjeje.

Partia Demokratike e Kosovës si fituese e zgjedhjeve, pretendon se posti i kryetarit të kuvendit i takon asaj. Por, me marrëveshjen  e LDK-së, AAK-së dhe partisë Nisma, parashihet që ky post t’i takojë LDK-së edeh atë kryetarit të saj, Isa Mustafa, shkruan “Tribuna”.

Fjalët kyçe: Kuvendi i Ri, qeveria e re

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master