Kushtetuta, pa ‘gardian’ – Lajmi.net
Kushtetuta, pa ‘gardian’
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 8:17, 23 May 2018
Kushtetuta e Kosovës rrezikon të mbetet pa “gardian”, pasi që Gjykata Kushtetuese pas më pak se një muaji nuk do të ketë kuorum për vendimmarrje.

Deri te kjo gjendje ka ardhur pas dështimit të Kuvendit për t’i zgjedhur tre gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese, të cilëve u përfundon mandati më 15 qershor.

Gjykata Kushtetuese pritet të mbetet pa kuorum në vendimmarrje pas 15 qershorit të këtij viti. Kjo pasi Kuvendi i Kosovës dështoi t’i zgjedhë tre gjyqtarët shqiptarë gjatë javës që shkoi, ndërkohë që procedurat deri te votimi i sërishëm marrin kohë të konsiderueshme.

Gjykata Kushtetuese ka gjithsej nëntë gjyqtarë, por meqë tre prej tyre e përfundojnë mandatin më 15 qershor Gjykata mbetet me vetëm 6 të tillë. E për të pasur kuorum sipas Ligjit për Gjykatën Kushtetuese duhet të jenë të pranishëm 7 gjyqtarë gjithsej.

Nga Kuvendi i Kosovës kanë njoftuar për gazetën “Zëri” se konkursi për aplikim për gjyqtarë është rihapur dje, mirëpo anëtarët e Komisionit për Legjislacion thonë se deri te votimi i ardhshëm mund të shkojë kohë e gjatë, ndoshta deri në vjeshtën e këtij viti.

Nga ana tjetër, nga Gjykata Kushtetuese kanë konfirmuar se kjo gjykatë nuk do të ketë kuorum për vendimmarrje pas 15 qershorit 2018.

Gjatë muajit qershor pritet që mandati t’u përfundojë katër gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese, në mesin e të cilëve janë dy gjyqtarë ndërkombëtarë

 

 

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO