Kur do të vdes? Testi i ri i gjakut mund të zbulojë përgjigjen – Lajmi.net
Kur do të vdes? Testi i ri i gjakut mund të zbulojë përgjigjen
Autori: Lajmi.net FunKurioziteteLifestyleShëndeti 15:58, 12 July 2018
Jeta është e shkurtër, thotë thënia, dhe saktësisht se sa kohë kemi përpara se të riorganizojmë këtë spirale të vdekshme. Por kjo pasiguri mund të dërgohet në histori, sipas krijuesit të një prove të gjakut që pretendon se mund të parashikojnë jetëgjatësinë e një personi.

Testi mat atë që shkencëtarët në Universitetin Yale e quajnë “moshën fenotipike” të një personi, ” raportoi The Guardian . Thënë thjesht, nëse mosha fenotipike e një personi është më e lartë se mosha e tyre kronologjike, ata mund të jenë në rrezik më të madh për të vdekur. Punon duke matur nëntë biomarkues në trup, shkroi autorët në një letër të botuar në bioRxiv të arkivave të shkencave biologjike. Dokumenti nuk ishte rishikuar në mënyrë të pavarur.

Dr. Morgan Levine, ndihmës profesor i patologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Yale, i shpjegoi Guardianit , testi mund të identifikojë dallimet në jetëgjatësinë mes individëve që duken të shëndetshëm, transmeton lajmi.net.

“Është [testi] duke marrë parasysh se sa i vjetër duket fizikisht,” i tha Levine gazetës. “Ndoshta jeni 65 vjeç, por fizikisht ju dukeni më shumë si një 70-vjeçar, kështu që rreziku juaj i vdekshmërisë është më shumë si ai i një 70-vjeçari”.

Një mjek mund të përdorë rezultatet si bazë për këshilla të personalizuara për jetesën se si të parandalojnë sëmundjet dhe të rrisin jetëgjatësinë e pacientit, tha ai.

Për të zhvilluar testin, studiuesit analizuan 42 masa klinike të dokumentuara në pjesëmarrësit e Studimit Kombëtar të Shëndetit dhe të Ekzaminimit të Ushqyerjes në Shtetet e Bashkuara (NHANES). Janë regjistruar faktorë të tillë si stili i tyre i jetesës dhe historia mjekësore, si dhe shkaku i vdekjes aty ku është e rëndësishme. Masat përfshijnë nivelet e glukozës, numërimin e qelizave të bardha të gjakut dhe nivelet e albuminës, një proteinë e bërë nga mëlçia.

Studimi përfshiu të dhëna për 10,000 njerëz të mbledhur midis viteve 1988 dhe 1994. Ky informacion u mundësoi shkencëtarëve të krijonin një test në të cilin u takuan nëntë biomarkues. Metoda u vlerësua në 11,000 pjesëmarrës të një studimi të dytë që vrapoi nga viti 1999 deri në vitin 2010.

Çdo vit, mosha fenotipike e një personi ishte mbi moshën e tyre reale, rreziku i vdekjes së tyre u rrit me 14 për qind në ato midis 20 dhe 39 vjeç; 10 për qind në kategorinë 40-65 vjeç dhe 8 për qind në moshën 65-84 vjeç. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO