Kuptojeni se kë sheh të parin foshnja juaj (Video) – Lajmi.net
Kuptojeni se kë sheh të parin foshnja juaj (Video)
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 16:30, 26 February 2017
Jeni shumë të lumtur posa merrni epitetin baba dhe nënë.

Por keni menduar ndonjëherë se çfarë mund të shoh foshnja juaj e porsalindur qysh në momentet e para të jetës së saj?

Ndoshta keni menduar se ajo sheh çdo gjë sikurse ju dhe të tjerët, por jeni duke u gabuar, njofton Klan Kosova.

Një studim i ri i publikuar në mediat e huaja, tregon në fakt atë se çfarë dhe si në të vërtetë sheh fëmija juaj i porsaardhur në jetë.

Fillimisht posa foshnja hap sytë e saj, së pari ato shohin vetëm bardh dhe zi dhe ajo ndodh vetëm në një distancë prej 10 deri në 20 cm larg tij.

Në muajin e parë, ai fillon ta shoh paksa nënën e tij përsëri me nuanca bardhë e zi.

Në muajin e dytë dhe të tretë përsëri fillon ta shoh vetëm nënën e tij por duke e parë në ngjyra më të qartësuara.


Nga muaji i katërt e deri tek muaji i shtatë, foshnja juaj fillon ta shoh dhe babain e saj ngjajshëm sikurse nënën në muajt e parë të jetës së saj.

Që nga muaji i tetë vizioni i tyre përmirësohet dhe fillon të shoh të gjitha gjësendet ngadalë ashtu siç janë me po të njëjtën ngjyrë origjinale.

E kështu për nga viti i tyre i parë,  bebet janë gjysmë të rrugës së tyre për një vizion të zhvilluar plotësisht.

Detaji më i çuditshëm që mund të theksohet, është se foshnjat fillimisht shohin dhe njohin vetëm nënën e tyre teksa gjenden nga muaji i dytë.

Babai renditet gjithnjë i dyti pasi fillon të shihet tek në muajin e shtatë, njofton Klan Kosova.

 

Fjalët kyçe: Babai, foshnja, nëna

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master