Kupat europiane, UEFA hap “thesin” e milionave – Lajmi.net
Kupat europiane, UEFA hap “thesin” e milionave
Autori: Lajmi.net Liga e KampionëveSport 11:42, 6 June 2018
Sezonin e kaluar, skuadrave që garuan në Champions dhe në Europa League iu dhanë dy miliardë paund.

Përfitimet e skuadrave pjesëmarrëse në kompeticionet kontinentale të UEFA-s për sezonin e ardhshëm do të pësojnë një rritje të ndjeshme.

Qeveria e futbollit europian raportoi se do të shpërndajë thuajse një miliard euro më shumë për ekipet që do të garojnë nën siglën e saj, duke nisur nga kjo verë.

Sezonin e kaluar, skuadrave që garuan në Champions dhe në Europa League iu dhanë dy miliardë paund, por tani, çeku i majmë i UEFA-s ka shkuar në 2.84 miliardë paund. Nga kjo do të hiqen 457 milionë paund për pagesat e solidaritetit dhe shpenzime organizative.

Reali i Madridit, kampion i rikonfirmuar i Europës, do të luajë në një derbi emocionues me Atleticon fituese të Europa League. Superkupa do të zhvillohet në gusht në Estoni. Të dyja klubet spanjolle do të marrin nga 3 milionë paund vetëm për pjesëmarrjen, ndërsa fituesi do të gëzojë gjithashtu një çek shtesë me 878 mijë paund.

Por do të ketë fitime edhe për klubet e vogla, duke përfshirë dhe ekipet shqiptare, thuajse të papërfillshëm ekonomikisht në arenën kontinentale.

Secili nga 32 klubet që do të hyjë në fazën e grupeve do të marrë 13.34 milionë paund. Klubet në Champions dhe në Europa League do të marrin gjithashtu një përqindje nga vlera e marketingut televiziv në secilin shtet.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO