Kungulli, ushqimi që ju ndihmon të humbni peshë – Lajmi.net
Kungulli, ushqimi që ju ndihmon të humbni peshë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 17:18, 10 November 2017
Halloween-i mund të ketë përfunduar, por është mirë që kungujt t’i mbani si pjesë e përditshmërisë tuaj.

Në vend se t’i përdorni si fytyrë të frikshme, preni kungujt dhe bëni gatë për darkë sepse ekspertët shëndetësorë sugjerojnë që të hani kunguj tërë vitin.

Dr. Seth Rankin tregon se kungujt janë të mbushura me vlera ushqyese të cilat ndikojnë që të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë.

Fibrat janë esencialë për një sistem të shëndetshëm të tretjes, dhe lajmi i mirë është se kungujt kanë 0.5g fibra për 100g.

Vetëm një tas me kungull përmban 3g fibra, 49 kalori, dhe gjithashtu shërben si ushqim i mahnitshëm pas ushtrimeve fizike.

Përveç fibrave, kungujt janë të mbushur edhe me kalium, beta karoten, vitaminë A, lutein, zeaksantin, etj.

Fjalët kyçe: Kungulli, Mbipesha

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play iStunt 2