Kujdes nga ky vaj, është më i rrezikshëm se sheqeri – Lajmi.net
Kujdes nga ky vaj, është më i rrezikshëm se sheqeri
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 21:47, 20 March 2017
Kushdo që mendon se vaji i sojës e bën ushqimin më të shëndetshëm, e ka gabim.

Vaji i sojës është një alternative e dëshirueshme për shumicën e ushqimeve për shkak të marketingut të madh që i bëhet, por në fakt, ky lloj vaji nuk është aspak i shëndetshëm.

Të gjitha produketet e sojës, duke e përfshirë edhe vajin vijnë nga soja, por shumica e prodhuesve nuk tregojnë se soja është helmuese në natyrë.

Sasia e madhe e konsumimit të sojës mund të prodhojë hormone steroide, rrit rrezikun e sëmundjes së Alzhaimerit dhe te vajzat shpejton pubertetin, ndërsa të meshkujt ndikon në transformimet fizike./Arbresh.info

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO