Kujdes me fëmijët, rrezikoni t’i bëni vetë të dhunshëm – Lajmi.net
Kujdes me fëmijët, rrezikoni t’i bëni vetë të dhunshëm
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 17:37, 7 December 2017
dhuna-femije
dhuna-femije
Fëmijët që dënohen duke u dhënë një shpullë kanë më shumë gjasa të jenë abuzues ndaj partnerëve në jetën e tyre, thotë një studim i ri.

Rreth 800 të rinj janë përfshirë në një studim që dëshiron të tregojë se ata që janë qëlluar kur kanë qënë fëmijë kanë pasur tendencën të jenë agresivë kur të rriten.

Studimi zbuloi se të lëndosh fëmijën e çon drejt një sjelljeje më agresive, dhe shumë të rritur që janë të dhunshëm në marrëdhënien e tyre e kanë vuajtur dhunën në fëmijëri.

Studimi i universitetit të Teksasit tregon se trendi për tu bërë të dhunshëm kur të rriten i dedikohet gjinisë, moshës, edukimit prindëror, etnisë dhe abuzimeve në fëmijëri, percjell Top Channel.

Studiuesit kontrolluan këta faktorë në analizën e tyre dhe kuptuan se ato nuk kanë ndonjë diferencë.

Të godasësh fëmijën në formë ndëshkimi është jashtë ligjit në disa vende të botës si Francë, Skoci e Suedi.

Fjalët kyçe: Dhuna, femijet

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bike Rivals
  • Play Turbo Racing 3