Ku duhet t’i mbani ilaçet? – Lajmi.net
Ku duhet t’i mbani ilaçet?
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 2:23, 17 May 2017
Ilaçet mund të dëmtohen në qoftë ekspozohen ndaj mykut, nxehtësisë apo dritës së diellit, kështu që mbani ato në një vend të thatë dhe të ftohtë, me temperaturë më të ulet se 25 gradë Celsius.

Evitoni vendosjen e tyre nëpër dollapët në banja apo në dollapët në kuzhinë që gjenden mbi furrë.

Disa prej medikamenteve duhet të mbahen në frigorifer, siç janë pikat për sy, chloramphenicol, apo ilaçet që vijnë në formë të lëngshme, kjo ngaqë janë të ndjeshme ndaj temperaturave dhe përdoren vetëm disa ditë pasi të hapen.

Ndërsa disa nga ilaçet kanë mbishkrimin në to në qoftë se kanë nevojë të qëndrojnë në frigorifer.

Fjalët kyçe: ilaçet

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan
  • Play Berry Rush
  • Play World Soccer Champion