Kroacia detyrohet ta ndërrojë stemën e ekipit kombëtar, arsyeja e çuditshme – Lajmi.net
Kroacia detyrohet ta ndërrojë stemën e ekipit kombëtar, arsyeja e çuditshme
Autori: Lajmi.net Botërori FIFA 2018Lajme futbolliSport 19:33, 3 February 2017
Kombëtarja e futbollit të Kroacisë, Italisë e shteteve të tjera anëtare të Bashkimit Evropian, do të detyrohen të ndërrojnë stemat e ekipeve kombëtare.

E gjitha kjo pas një propozimi të fundit nga administrata e BE-së, e cila ka sjellë një ide të re me të cilën shtetet anëtare në fanellat e tyre të mbajnë flamurin e shtetit të tyre, të rrethuar nga flamuri i Bashkimit Evropian.

“Kjo është një mundësi e madhe për të promovuar vlerat e Bashkimit Evropian në garat sportive dhe mundësi e mirë për të rritur fitimet nga turizmi”, thuhet në një deklaratë të Brukselit, shkruan ‘Index.hr’, përcjell lajmi.net.

Sipas Traktatit të Lisbonës të vitit 2009, BE-ja ka të drejtë të bëjë rregullat dhe propozimet në lidhje me ngjarjet sportive, dhe kjo iniciativë është nisur që nga viti 2011.

Flamuri me 12 yje i BE-së, simbolizon unitetin, solidaritetin dhe harmoninë e vendeve anëtare. Se sa do të sjellë harmoni në fanellat e ekipeve kombëtare, mbetet për t’u parë.

Parashikoni ndeshje të futbollit dhe fitoni dhjetëra shpërblime, duke përfshirë një iPhone 7 dhe Samsung Galaxy S6

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO