KQZ publikon rezultatet zyrtare – Lajmi.net
KQZ publikon rezultatet zyrtare
Autori: Lajmi.net Lajme 16:30, 26 June 2014
Foto Ilustrim
Foto Ilustrim

Janë publikuar rezultatet zyrtare të zgjedhjeve të 8 qershorit. Renditja e subjekteve politike nuk ka pasur ndonjë ndryshim të madh, për dallim me rezultatet preliminare. 

Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka publikuar rezultatet zyrtare të Zgjedhjeve Parlamentare të 8 qershorit.

Ashtu edhe siç është pritur, partia me e votuar është PDK me 30.38% të votave (222,181 vota) dhe ka fituar 37 ulëse në Kuvend.

E dyta është LDK me 25.24% të votave (184,596 vota) dhe ka fituar 30 ulëse, e treta radhitet Lëvizja Vetëvendosje me 13.59% të totalit të votave (99,397 vota), ndërsa ka fituar 16 ulëse. Partia e katërt me e votuar është AAK me 9.54% të votave, (69,793 vota) dhe ka fituar 11 ulëse për deputetë.

Lista Srpska renditet e gjashta me 5.22% të votave (38,199 vota) ndërsa ka 9 ulëse në Kuvend, dhe e fundit që ka kaluar pragun është Nisma për Kosovën, me 5.15% të votave (37,681 vota) dhe ka siguruar 6 ulëse.

Më poshtë keni të postuar vegëzat për t’i parë tabelat e plota të publikuara nga KQZ. Vetëm klikoni mbi tekstin përkatës dhe do i shihni rezultatet e kërkuara.

Rezultatet e përgjithshme
Shpërndarja e ulëseve sipas subjekteve
Statistikat e përgjithshme
Rezultatet e Kandidatëve të zgjedhur
Rezultatet e të gjithë kandidatëve
Statistikat sipas komunave
Rezultatet e subjekteve sipas komunave
Rezultatet e kandidateve sipas komunave
Rezultatet e Subjekteve sipas Vendvotimeve
Votat me Kusht (Statistika dhe Rezultate)
Vendimet për rinumërimin e fletëvotimeve dhe për mospërfshirje në rezultatet përfundimtare
Lista e qendrave të votimit për Zgjedhjet e Parakohshme per Kuvendin e Republikes se Kosoves 2014

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO