Kosovarët kanë marr 158.7 milionë euro kredi për banim – Lajmi.net
Kosovarët kanë marr 158.7 milionë euro kredi për banim
Autori: Lajmi.net EkonomiLajme 13:18, 24 September 2017
Ushtruesi i Detyrës së Guvernatorit në Bankën Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti ka folur në një intervistë ekskluzive për Ndërtimi.info për gjendjen ekonomike në vend.

Duke vënë theks të veçantë te kreditë, ai ka thënë se tash për tash nga raportet e fundit vlera e kredive në vend është 2.3 miliardë euro, që ka shënuar një rritje prej 10.1% në periudhë vjetore.

Sipas Guvernatorit Mehmeti, raporti I fundit thotë se kreditë që merren për interes banimi janë në vlerën 158.7 milionë euro, duke shënuar një rritje 14.1% në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

E gjitha kjo, sipas tij, tregon që ka besim në banka dhe ka zhvillim ekonomik, ngaqë absorbuesit më të mëdhenj të kredive në lartësinë 70% janë bizneset.

Intervista e plotë më poshtë:

 

Fjalët kyçe: BQK, Kredia ne Kosove

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Turbo Racing 3