Kosova pikë mosmarrëveshjesh, por bashkëpunimi me Serbinë është i mundur, thotë Rama – Lajmi.net
Kosova pikë mosmarrëveshjesh, por bashkëpunimi me Serbinë është i mundur, thotë Rama
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 17:41, 12 October 2017
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka thënë gazetës italiane ‘Republika’, se Rusia po përdor lidhjet me Serbinë si ‘peng në shah’.

Rama ka thënë se në mes ndikimeve turke dhe ruse në Ballkan ka një ndryshim të madh pasi që Turqia nuk përpiqet të imponojë asnjë shtet të Ballkanit, transmeton lajmi.net.

“Në mes të Turqisë dhe Rusisë ka dallim pasi nga ne shqiptarët Turqia shihet si një vend i rajonit i cili po përpiqet të luaj rolin e tij pa u përpjekur të imponojë asgjë në vendet e Ballkanit”, ka thënë Rama duke shtuar se Turqia është një vend që është i lidhur me perspektivën euroatlantike.

Rama mendon se Rusia ka lidhje me Serbinë dhe e përdor këtë lidhje si një gurë në fushën e shahut. “Në fushë shahu të interesave gjeostrategjike ruse”.

Sipas Ramës, bashkëpunimi me  Serbinë është i mundur edhe përkundër faktit se Kosova është një pikë mosmarrëveshje./Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO