Komisioni Evropian sjell dy avionë nga Greqia për të përballuar zjarret – Lajmi.net
Komisioni Evropian sjell dy avionë nga Greqia për të përballuar zjarret
Autori: Lajmi.net BotaLajme 19:14, 10 August 2017
Komisioni Evropian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve që kanë pushtuar territorin e Shqipëri.

Kështu, sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë për të ndihmuar në luftën me zjarret.

Avionët nga Greqia do të kontribuojnë përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile Evropiane.

Komisioneri qipriot për Ndihmën Humanitare dhe Menaxhimin e Krizave, Christos Stilianidis, përshëndeti këtë vendim të Komisionit Europian për ndihmën që i ofrohet Shqipërisë.

Shqipëria dorëzoi kërkesën e parë në KE më 2 gusht për ndihmë në luftën kundër zjarreve.

Pas kësaj kërkese, Greqia fillimisht dërgoi dy avionë në datat 3-6 gusht për shuarjen e flakëve të zjarrit në zonat jugore të prekura.

Tashmë vendimi i sotëm i KE do të mundësojë edhe dy avionë të tjerë shtesë nga Greqia për të ndihmuar në përballimin e situatave të tilla. /albeu.com/

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy