Komentohet çmimi i lartë i banesave në Kosovë – Lajmi.net
Komentohet çmimi i lartë i banesave në Kosovë
Autori: Lajmi.net EkonomiLajme 17:01, 27 December 2017
Çmimet e banesave në Prishtinë janë në rritje e sipër, duke bërë kështu që çmimi më i lirë i një metër katror të jetë 600 euro për ta arritur deri te më i shtrenjti që kap shifrën hiç më pak se 2 mijë e 500 euro për metër katror.

Këto çmime aktuale të banesave nuk po reflekton me çmimin real të tregut.
E sipas hultumuesit të Institutit “RIINVEST”, Visar Vokrri çmimet aktuale të banesvaë janë të fryera.

Vokrri po thotë se kjo rritje e çmimeve po mund të ndodhë meqë ka kërkesa të vazhdueshme që vijnë nga diaspora.

“Mendoj që çmimi aktual nuk reflekton çminin real të tregut. Pra, çmimet janë pak të fryera. Ndoshta kryesisht nga këkresat e vazhdueshme të diasporës, sepse mendoj që një pjesë e madhe e ndërtimit ende nuk kanë siguruar blerësit e tyre”, shprehet Vokrri.

Megjithatë, derisa ndërtimi i obejkteve të reja banesore rritet, paralel me to nuk po rritet edhe kërkesa për blerje.

Në një intervistë për Ndërtimi.info, Vokrri ka thënë se një pjesë e madhe e ndërtimit ende nuk kanë siguruar blerësit e tyre.

“Kemi ndërtesa në Prishtinë që janë ndërtuar, mirëpo kërkesa për to nuk ka të mjaftueshme. Pra, ndërtimet janë realizuar dhe çmimet mbesin në të njëjtin nivel, pavarësiht mungesës së kërkesës”, tha Vokrri.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals
  • Play iStunt 2
  • Play Bow Master