Kjo teori kuantike parashikon që e ardhmja mund të ndikojë në të kaluarën – Lajmi.net
Kjo teori kuantike parashikon që e ardhmja mund të ndikojë në të kaluarën
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:23, 8 August 2017
Jo, seriozisht.

Një nga aspektet më të çuditshme të mekanikës kuantike mund të shpjegohet me një ide po aq të çuditshme – se shkaku mund të shkojë prapa në kohë dhe përpara.

Ajo që Ajnshtajni e quajti veprime “drithëruese” në një distancë teorikisht mund të jetë dëshmi e retrocausality, e cila është ekuivalenti i grimcave që ju merrni një dhimbje stomaku sot falë drekës së keqe të së nesërmes.
Ne të gjithë e dimë se mekanika kuantike është e çuditshme. Dhe një pjesë e asaj çudie vjen nga fakti se në një nivel themelor, grimcat nuk veprojnë si topa të ngurta të bilardos që rrotullohen poshtë një tavoline, por më tepër si një re e paqartë e mundësive që lëvizin rreth dhomës, tranmseton lajmi.net.

Kjo re e paqartë vjen në fokus të ashpër kur përpiqemi të masim grimcat, domethënë që mund të shohim vetëm një top të bardhë që godet një të zezë në xhepin e qoshes, dhe asnjëherë topa të panumërta të bardha që godasin topa të zeza në çdo xhep.

Ekziston një argument midis fizikanëve rreth asaj nëse reja përfaqëson diçka reale, ose nëse është vetëm një përfaqësim i përshtatshëm.

Një fizikan me emrin Huë Price pretendonte në vitin 2012 se nëse gjasat e çuditshme prapa gjendjeve kuantike pasqyrojnë diçka reale, dhe nëse asgjë nuk kufizon kohën në një drejtim, topi i zi në atë re të mund teorikisht të dalë nga xhepi dhe troket topin e bardhë.

“Kritikët kundërshtojnë se ka një simetri të plotë kohore në fizikën klasike dhe ende nuk ka retrocausality të dukshme.

Pse duhet të jetë bota kuantike ndryshe?

Matthew S. Leifer nga Universiteti Chapman në Kaliforni dhe Mattheë F. Pusey nga Instituti Perimeter për Fizikë Teorike në Ontario po ashtu pyesnin nëse bota kuantike mund të jetë e ndryshme kur është fjala për kohën.

Çifti shkëmbyen disa nga supozimet e Price-it dhe zbatoi modelin e tyre të ri në diçka që quhet Teorema e Bell-it, e cila është një punë e madhe në këtë veprim të tërë drithërues në një biznes në distancë.

John Steëart Bell tha se gjërat e çuditshme që ndodhin në mekanikën kuantike nuk mund të shpjegohen kurrë me veprimet që ndodhin afër. Është sikur asgjë nuk po shkakton turma e topave të bilardos për të marrë shtigje të tilla të ndryshme. Në një nivel themelor, Universi është i rastësishëm.

Por, ç’të themi për veprimet që ndodhin diku tjetër … ose disi ndryshe? A mund të ndikojë diçka larg nga ajo re pa e prekur atë, në një mënyrë që Ajnshtajni quhet “drithërues”?

Nëse dy pjesë të grimcave janë të lidhura në hapësirë ​​në një moment, matja e një prone të njërit prej tyre përcakton menjëherë vlerën për tjetrën, pavarësisht se ku ndodhet në Univers.

Ky ‘ngatërrim’ është testuar pa pushim në dritën e teoremës së Bell-it, duke mbyllur zbrazëtirat që mund të tregojnë se ata janë në të vërtetë duke bashkëvepruar në një nivel lokal në një farë mënyre, pavarësisht nga ajo që duket se është larg.

Siç mund të mendoni, Universi ende duket mjaft drithërues.

Por nëse shkaku i kauzës shkon prapa, do të thoshte se një grimcë mund ta çonte veprimin e matjes së saj mbrapsht në kohë kur ajo ishte e ngatërruar, duke prekur partnerin e saj. Nuk nevojiten mesazhe më të shpejta sesa dritë.
“Ka një grup të vogël fizikësh dhe filozofësh që mendojnë se kjo ide vlen të ndjekë,” i tha Leifer Lisa Zyga në Phys.org.

Duke riformuluar disa supozime bazë, studiuesit zhvilluan një model të bazuar në teoremen e Bell-it, ku hapësira u ndërrua me kalimin e kohës. Nga llogaritja e tyre, nëse nuk tregojmë pse koha duhet gjithmonë të shënojë përpara, ne arrijmë në disa kontradikta.

Eshtë e panevojshme të thuhet, ideja e retrocausality është një ide e vogël.
“Nuk ka, sipas njohurisë sime, një interpretim të përgjithshëm të rënë dakord mbi teorinë kuantike që rimëkëmbet gjithë teorinë dhe e shfrytëzon këtë ide. Është më shumë një ide për një interpretim në këtë moment, prandaj mendoj se fizikantë të tjerë janë me të drejtë skeptikë dhe përgjegjësia është për ne që të heqim idenë. ”

Tani mbani në mend, ky lloj udhëtimi i kohës së prapambetur nuk është lloji që do t’ju lejojë të ktheheni prapa në kohë dhe të ndërroni me ndërgjegje të tashmen.

Shkencëtarët e së ardhmes gjithashtu nuk do të jenë në gjendje të kodojnë numrat e llotarisë në elektronet e ngatërruar dhe t’i dërgojnë ato në vetët e tyre më të reja.

Sidoqoftë, ideja e çdo gjëje që rrjedh prapa në kohë nuk mund të jetë një tërheqës, por le të përballet me atë, kur bëhet fjalë për fenomene si ngatërresë, pothuajse çdo shpjegim do të tingëllojë i çiltër i çmendur. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO