Kjo është lista e plotë e fituesve të “Oscars 2018”
Mbrëmë u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve "Oscars".
ShowBiz
Kjo ngjarje mbledh emrat më të njohur të kinematografisë në një vend dhe shpërblenë krijimet më të mira në këtë fushë, shkruan lajmi.net.
Nominimet për edicionin e 90-të të ndarjes së çmimeve Oscar ishin bërë publike më 23 janar nga Samuel Goldwyn Theater në Beverly Hills të Kalifornisë.
Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve të këtij edicioni:
Filmi më i mirë
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Aktorja më e mirë në rol kryesor
Sally Hawkins – The Shape Of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post
Aktori më i mirë në rol kryesor
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Denzel Washington – Roman J Israel, Esq
Aktorja më e mirë në rol dytësor
Mary J Blige – Mudbound
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water
Aktori më i mirë në rol dytësor
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape Of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Regjisori më i mirë
Dunkirk – Christopher Nolan
Get Out – Jordan Peele
Lady Bird – Greta Gerwig
Phantom Thread – Paul Thomas Anderson
The Shape of Water – Guillermo Del Toro
Skenari më i mirë i përshtatur
Call Me By Your Name – James Ivory
The Disaster Artist –Scott Neustadter & Michael H Weber
Logan – Scott Frank, James Mangold, Michael Green
Molly’s Game – Aaron Sorkin
Mudbound – Virgil Williams, Dee Rees
Skenari më i mirë origjinal
The Big Sick – Emily V Gordon & Kumail Nanjiani
Get Out – Jordan Peele
Lady Bird –Greta Gerwig
The Shape of Water – Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh
Filmi më i mirë në gjuhë të huaj
A Fantastic Woman (Kili)
The Insult (Libia)
Loveless (Rusia)
On Body and Soul (Hungaria)
The Square (Suedia)
Kolona zanore
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape of Water – Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi – John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell
Muzika më e mirë
Mighty River- Mudbound
Mystery of Love-Call me by your name
Stand up for something-Marshall
This is me-The greatest showman Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)
Filmi i animuar
Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent
Dokumentari më i mirë
Abacus
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island
Kinematografia
Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
Mudbound – Rachel Morrison
The Shape of Water – Dan Laustsen
Kostumografia
Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape of Water – Luis Sequeira
Victoria and Abdul – Consolata Boyle
Makijazhi dhe stili
Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick
Victoria and Abdul – Daniel Phillips & Lou Sheppard
Wonder – Arjen Tuiten
Post-produksioni
Beauty and the Beast – Sarah Greenwood; Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner; Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood; Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley; Gary Fettis
The Shape of Water – Paul Denham Austerberry; Shane Vieau, Jeff Melvin
Efektet vizuale
Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover
Guardian of the Galaxy Vol 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner & Dan Sudick
Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza & Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan & Chris Corbould
War for Planet of the Apes – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon & Joel Whist
Regjia
Baby Driver – Paul Machliss & Jonathan Amos
Dunkirk – Lee Smith
I, Tonya – Tatiana S Riegel
The Shape of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory
Zërimi
Baby Driver – Julian Slater
Blade Runner 2049 – Mark Mangini and Theo Green
Dunkirk – Richard King and Alex Gibson
The Shape of Water – Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood and Ren Klyce
Miksimi i zërit
Baby Driver – Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H Ellis
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
Dunkirk – Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A Rizzo
The Shape of Water – Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson
Filmi i shkurtë i animuar
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
Filmi më i mirë i shkurtër
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmet
The Silent Child
Watu Wote/All of Us
Dokumentari më i mirë i shkurtër
Edith + Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop.
Këta ishin gjithë fituesit e ceremonisë “Oscars 2018”. /Lajmi.net/