Kjo është harta më e vjetër e botës, nuk do t’a besoni se ku është e vizatuar (Foto) – Lajmi.net
Kjo është harta më e vjetër e botës, nuk do t’a besoni se ku është e vizatuar (Foto)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 0:02, 9 August 2017
Një botë e gdhendur me gurë të punuar nga bashkimi me gjysmën e poshtme të dy vezëve të strucit është paraqitja më e vjetër e njohur e Botës së Re.

Globi i shekullit të 16-të ishte humbur në faqet e historisë, por u rishfaq para disa vitesh në një panair të hartës së Londrës, kur u ndot nga një koleksionist anonim i hartës.

National Geographic njoftoi se globi gjeti rrugën e tij në duart e kolektorit Stefaan Missine, pas blerjes së saj në panair, i cili koordinonte një analizë një vjeçare të origjinalitetit dhe moshës.

Globi u vlerësua nga më shumë se 100 ekspertë të hartave. Rezultatet zbuluan se harta e vezëve ishte origjinale dhe mund të datoheshin saktësisht në 1504, duke e bërë më të vjetër se globin e mëparshëm më të hershëm të njohur të Botës së Re, i njohur si globi Hunt-Lenox, i cili daton në 1510 dhe ishte bërë prej bakri.

Meqenëse tiparet e dy globuseve janë identike – shkrimet e dorës, tekstit, ilustrimet, madje edhe gabimet e drejtshkrimit janë të njëjta – ekspertët përfunduan se hiri i vezës së strucit ishte përdorur si një hedhje për riprodhimet e mëvonshme, transmeton lajmi.net.

“Kushdo që ka bërë globin ka pasur qasje në informacionet e fundit rreth eksploruesve nga të gjitha vendet evropiane që konkurrojnë për dominimin botëror”, shkruan Discover Magazine. Shumë hulumtues sapo po ktheheshin nga udhëtimet e tyre që ndryshuan thellësisht mënyrën se si njerëzit panë dhe kuptonin botën. Forma e gadishullit aziatik, për shembull, pasqyron eksplorimet e Henricus Martellus, dhe dy ishujt e vegjël të Amerikës së Veriut ishin ato që ndodhën nga Christopher Columbus. Detajet e tjera pasqyrojnë llogaritë eksploruese të Marco Polo, Corte-Reals, Cabral dhe Amerigo Vespucci, të cilët krijuan emrin Neë ëorld, ose “MVNDVS NOVVS” siç është etiketuar në botë.

Harta në vetvete është interesante. Në Oqeanin Indian, një anije e vetme mund të shihet duke hedhur në valë, origjina dhe destinacioni i panjohur. Ajo është gjithashtu një nga vetëm dy globuset që përmban shprehjen HC SVNT DRACONES (“këtu të jenë dragons”), që shfaqet mbi brigjet e Azisë Juglindore.
Bota e Re është jashtëzakonisht rudimentare. Nuk ka Amerikën e Veriut, vetëm disa ishuj. Janë emëruar ISABEL (Kuba) dhe SPAGNOLLA (Hispaniola); Të tjerët nuk janë. Amerika e Jugut emërton TERRA DE BRAZIL (Brazil), MVNDVS NOVVS (Neë ëorld) dhe TERRA SANCTAE CRVSIS (Toka e Kryqit të Shenjtë).

Përveç moshës dhe karakteristikave të tij, globi është gjithashtu një gjë e rrallë për shkak të materialit prej të cilit është bërë. Hartat e vjetra më së shpeshti janë tërhequr në xhufkë (pergamenë e lëvozhgës), në vathë ose në dru. Por vezët e strucit ishin të panjohura në atë kohë. Në Italinë e shekullit të 16-të, fisnikëria shpesh mbajti strucat si një shenjë e statusit dhe pasurisë së tyre, kështu që harta mund të jetë porositur nga një familje fisnike italiane, por origjina e saj e saktë është një mister. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO