Kjo është arsyeja e vërtetë pse disa njerëz dobësohen më shpejt – Lajmi.net
Kjo është arsyeja e vërtetë pse disa njerëz dobësohen më shpejt
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 8:52, 5 March 2018
Ndërkohë që djersitemi për disa javë në palestër dhe numërojmë çdo gram ushqim që hamë, disa të tjerë dobësohen pa kurrfarë problemi. Cili është mister i padrejtësisë kozmike?

 

Studimi i botuar në revistën “Cell” anketoi 800 persona me nivel të lartë të insulinës. Këta të anketuar duhej të regjistronin saktë zakonet e tyre e të ngrënit, marrjen me sport dhe gjumin. Hulumtimi ka analizuar proceset e dobësimit të njerëzve të ndryshëm të të njëjtave zakone ushqyese.

Të anketuarit përdorën ushqime të njëjta në sasi të barabarta. Ata pastaj matën nivelet e tyre të insulinës në trup, pasi nivelet e sheqerit në gjak luajnë një rol të madh në humbjen e peshës, largimin e mbipeshës dhe diabetin.

Megjithëse indeksi i masës së moshës dhe trupit ndikoi në nivelet e sheqerit në gjak, nivelet e insulinës u gjetën të jenë të ndryshme në njerëzit që hanin të njëjtën sasi ushqimi. Kështu, predispozita gjenetike gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në humbjen e peshës, por edhe në shtimin e peshës.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO