Kjo erëz magjike ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 56 përqind – Lajmi.net
Kjo erëz magjike ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 56 përqind
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 11:10, 26 June 2017
Shafrani i Indisë, erëza ngjyre portokalli, e pasur me antioksidantë të fuqishëm dhe përbërës anti-inflamatorë, lufton radikalet e lira përgjegjëse për plakjen e organizmit.

Një studim i ri i kryer së fundmi botuar në American Journal of Cardiology ka zbuluar se kjo erëz aromatike mund të ulë edhe rrezikun e atakut në zemër me 56%.

Studim pas studimi, përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë janë vërtetuar shkencërisht ! Ajo mbron trurin, parandalon inflamimin dhe mund të ndihmojë edhe trupin të luftojë qelizat kancerogjene.

Ndonëse shafran i Indisë nuk duhet të zëvendësojë stërvitjen fizike apo medikamentet, studimet tregojnë se është në gjendje të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të parandalojë krijimin e kolesterolit në enët e gjakut.

Studimi sugjeron marrjen e 150 mg ekstrakt të shafranit (barabartë me 25 mg kurku) çdo ditë për tetë javë për të rritur funksionet e zemrës. Në pluhurin e shafranit të Indisë, përmbajtja e kurkuminit është zakonisht 2%

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO