Kjo dietë mund të jetë më e mirë për trurin sesa ushtrimet fizike – Lajmi.net
Kjo dietë mund të jetë më e mirë për trurin sesa ushtrimet fizike
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 13:59, 26 March 2018
Hulumtimet kanë zbuluar se dietat me pak yndyrë mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të trurit në vitet e vonshme të jetës dhe mënyra e tillë e të ushqyerit mund të jetë më efektive sesa ushtrimet fizike.

Dietat që kanë 40 për qind më pak kalori sesa sasia e rekomanduar e konsumimit besohet se e zvogëlon inflamacionin e qelizave të trurit dhe e mirëmban indin e trurit, transmeton Telegrafi.

Kjo është konstatuar falë hulumtimeve të kryera në Holandë, e të cilat janë publikuar në revistën prestigjioze ‘Frontiers in Molecular Neuroscience’.

Në veçanti shkencëtarët e kanë analizuar qelizën ‘Microglia’, e cila bën që organet të funksionojnë në mënyrë të duhur.

Dr. Bart Eggen, i cili e ka udhëhequr këtë studim, ka thënë:

“Obeziteti dhe plakja janë të përhapura gjithandej dhe po rriten anë e mbanë botës, por pasojat e sistemit nervor qendror nuk janë të njohura edhe aq mirë. Ne kemi parë se a ndikon kombinimi i ushtrimeve fizike me mënyrën e të ushqyerit në qelizën microglia”.

Sipas tij, plakja e microglias mund të parandalohej vetëm përmes ngrënies së dietave me pak yndyrë në kombinim me një sasi të kufizuar të kalorive.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO