KI njeh orientimin seksual të njerëzve me anë të fotografive – Lajmi.net
KI njeh orientimin seksual të njerëzve me anë të fotografive
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 17:47, 8 September 2017
Studiuesit amerikanë kanë treguar se kompjuterët mund t'a dinë nga fotografitë e portretit, nëse dikush është homoseksual ose heteroseksual. Ata paralajmërojnë për pasojat.

Shkencëtarët në Universitetin e Stanfordit kanë ushqyer mbi 35,000 fotografi nga më shumë se 14,700 anëtarë të një platforme të hapur të takimit në një program kompjuteri të të mësuarit dhe u kanë kërkuar atyre të analizojnë shprehjet e fytyrës për të nxjerrë orientimin e tyre seksual nga personi. Orientimi i tyre seksual u sigurua nga vetë përdoruesit e platformës së takimit. Pasi që programi kishte kontrolluar përmes materialit të të dhënave dhe kishte mësuar prej tij, në të vërtetë mund të mendonte orientimin seksual të njerëzve shumë më saktë se sa njerëzit.

Më mirë se njerëzit

Kur programi paraqiti fotot e dy burrave apo grave nga të cilat një person është heteroseksual dhe tjetri është homoseksual, shpërndarja e saktë për burrat është 91 përqind, 83 përqind për femrat. Në të kundërt, njerëzit në një grup krahasimi kishin vetëm 61 përqind (në meshkuj) dhe 54 përqind (në femra). Megjithatë, nëse programi paraqet vetëm portrete individuale në të cilat duhet të njihet orientimi seksual i personit të përshkruar, transmeotn lajmi.net.

Karakteristikat kongjenitale

Si lidhet programi me caktimin e orientimeve seksuale? Studiuesit argumentojnë këtu si një rregull të pranuar që meshkujt homoseksualë kanë në përgjithësi më shumë karakteristika femërore, të tilla si nofullat më të ngushta, hunda më të gjatë dhe ballë më të lartë, dhe gratë homoseksuale shpesh tipare më mashkullore. Kombinimi i karakteristikave të fytyrës dhe orientimi seksual sugjeron që dallimet janë të lindura dhe nuk zhvillohen përmes socializimit.

Njohuri të rrezikshme

Studiuesit përshkruajnë implikimet e rrezikshme të rezultateve të studimit të tyre në një tekst shoqërues në studimin e tyre. Ata do të kishin shqyrtuar prej kohësh nëse do të publikonin studimin e tyre fare. Diskriminimi seksual është tashmë një problem i madh. Nëse zbulohet orientimi i tyre seksual, shumë persona homoseksualë në disa vende janë në rrezik të jetës. Sidoqoftë, të paktën, aftësia e një inteligjence artificiale, klasifikimi i personave në kategori të tilla, përbën një ndërhyrje serioze në intimitetin e qenieve njerëzore.

Privilegje e shpërndarë

Për shkak se kërkuesit supozojnë se kompani dhe organizata të ndryshme tashmë janë në gjendje të identifikojnë orientimet seksuale bazuar në portrete, ata do të kishin vendosur t’i botonin ato. Trashëgimia e njerëzve i sheh kërkuesit siç është zhdukur fuqimisht. “Edhe ligjet dhe teknologjitë më të mira për të mbrojtur privatësinë janë, sipas mendimit tonë, të dënuar”, shkruajnë ata në tekstin e tyre shoqërues. Gjithëpërfshirja e kamerave dhe mediave sociale është pjesërisht përgjegjëse për këtë.

“Siguria e homoseksualëve dhe pakicave të tjera nuk varet nga e drejta e privatësisë, por në zbatimin e të drejtave të njeriut”. Nëse një botë pas-private është më e sigurt dhe më miqësore, ajo duhet të jetë e banuar nga njerëz të trajnuar mirë që janë rrënjësisht intolerantë ndaj intolerancës. ” /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO