Këto janë dobitë shëndetësore sipas minutave që ushtroni – Lajmi.net
Këto janë dobitë shëndetësore sipas minutave që ushtroni
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 23:00, 20 February 2017
Aktiviteti fizik është shumë i rëndësishëm, ai vepron jo vetëm në aspektin fizik por edhe në shëndetin mendor.

Është keqkuptim se nuk do të keni ndonjë avantazh në ruajtjen e shëndetit fizik dhe mendor, në qoftë se ju ushtroni më pak në vazhdimësi.

Shëtitja prej 35 minutave në ditë, për shembull, zvogëlon depresionin. Nuk është e nevojshme që gjatë gjithë ditës të praktikoni ushtrime të mundimshme për të përmirësuar shëndetin fizik dhe mendor. Aktiviteti minimal ndonjëherë është i mjaftueshëm.

Studimet kanë treguar se sa duhet të ushtroni çdo ditë ose javë për të parandaluar sëmundjet kronike:

– 450 minuta të ushtrimit në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes së parakohshme

– 175 minuta në javë me aktivitet fizik zbut simptomat e depresionit

– 150 minuta aktivitet fizik në javë zvogëlon rrezikun e kancerit

– 120 minuta në javë me ushtrime aerobike përmirëson kujtesën

– 60 deri në 90 minuta të ushtrimeve në javë zvogëlojnë presionin e gjakut

– 30 minuta të ushtrimeve të kohepaskohëshme në javë mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit tip 2.

Fjalët kyçe: shendeti, ushtrime

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball