Këto janë 10 vendet më të varfëra në Evropë, ja ku renditen Kosova dhe Shqipëria (Video) – Lajmi.net
Këto janë 10 vendet më të varfëra në Evropë, ja ku renditen Kosova dhe Shqipëria (Video)
Autori: Lajmi.net KurioziteteLajmePolitikëRajoni 17:51, 15 February 2017
Pog X ka renditur top dhjetëshen e vendeve më të varfra në Evropë.

Lajmi.net ua përcjell listën e këtyre vendeve dhe të hyrat vjetore për kokë banori sipas GDP-së (Bruto Produktit Vendor).

Në këtë listë përfshihen edhe Kosova dhe Shqipëria.

Sipas kësaj renditje, vendi më i varfër në Evropës është Moldavia, derisa në 10-shën e parë janë edhe Mali i Zi, Maqedonia, Serbia… etj.

Kosova gjendet në vendin e pestë si vendi më i varfër në Evropës me 9250 dollarë të hyrja vjetore për kokë banori, shkruan lajmi.net.

Shqipëria qëndron pak më mirë se Kosova, duke u renditur në vendin e shtatë.

Shikoni më poshtë renditjen e tyre:

  1. Mali i Zi me 15000 dollarë.
  1. Maqedonia me 13400 dollarë.
  1. Serbia me 13350 dollarë.
  1. Shqipëria me 11300 dollarë.
  1. Bosnja dhe Hercegovina me 9800 dollarë.
  1. Kosova me 9250 dollarë.
  1. Gjeorgjia, me 900 dollarë.
  1. Ukraina me 8500 dollarë.
  1. Armenia, me 8000 dollarë në vit.
  1. Moldavia, me 5000 dollarë në vit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO