Këta liderë evropianë e ballkanikë janë pjesëmarrës në Samitin e Sofjes /Dokument – Lajmi.net
Këta liderë evropianë e ballkanikë janë pjesëmarrës në Samitin e Sofjes /Dokument
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 8:01, 17 May 2018
Brenda pak çastesh pritet të nis punimet Samiti i BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje të Bullgarisë.

Pjesëmarrës në këtë samit do të jenë krerët më të lartë shtetërorë të të gjitha vendeve të BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Përveç krerëve të institucioneve të BE-së, pjesë e samitit janë edhe politikanët më të fuqishëm të tri kryeqendrave të deritashme evropiane, përkatësisht Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May.

Kosova në këtë samit po përfaqësohet nga presidenti  Hashim Thaçi.

Analistët evropianë po e cilësojnë Samitin e Sofjes si historik, derisa pritjet nga punimet e tij janë të mëdha edhe për shtetet e Ballkanit Perëndimor, të cilat synojnë të bëhen pjesë e familjes evropiane.

 

Në këtë link gjeni të gjithë liderët pjesëmarrës:  file:///C:/Users/AdminZP/Downloads/EU-WB%20Summit_Participants.pdf

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO