Kështu reagon trupi ndaj ndarjes – Lajmi.net
Kështu reagon trupi ndaj ndarjes
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 22:55, 1 August 2017
Lamtumirat janë të vështira për të gjithë. Emocionet janë në kulm, e pikërisht këto emocione e stres kanë ndikim direkt në trupin tonë.

Më poshtë keni se çfarë i ndodhë trupit kur një lidhje me një person që e doni merr fund:

Ankth dhe problem me gjumë

ankthi

Njerëzit janë programuar që kanë nevojë për kontakt njerëzor dhe kur e humbim atë, ndiejmë dhimbje. Nevoja për kontakt është përkeqësuar, duke shkaktuar ankth.

Dhimbje gjoksi

dhimbje-gjoksi

Studimet kanë treguar se pas një ndarjeje njerëzit marrin sinjalet nervore të lidhura me dhimbjen aktuale fizike. Ndërsa dhimbja është në trurin tonë, këto sinjale shndërrohen në siklet të vërtetë: në këtë rast, dhimbje gjoksi ose dhimbje të vërtetë.

Problemet e lëkurës

probleme-me-lekure

Përveç faktit se gjatë depresionit një person kujdeset më pak për veten, gjendja e lëkurës përkeqësohet për shkak të hormoneve të stresit. Kjo mund të çojë në puçrra dhe madje edhe në humbjen e flokëve.

Dhimbje muskujsh

dhimbje-muskujsh

Në një gjendje të depresionit, njerëzit janë më të prirur për t’u lënduar më shumë se zakonisht. Gjithashtu, për shkak të stresit, mund të shfaqen spazma në muskujt dhe muskujt mund të lidhen, duke shkaktuar dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit.

Humbja e oreksit ose shtimi i peshës

apetit

Pas një ndarjeje, shumë kanë probleme me oreksin. Por në periudhën afatgjatë, dhënia fund e një marrëdhënieje shpesh çon në peshë të tepërt. Për shkak të stresit, qelizat bëhen më pak të ndjeshme ndaj insulinës dhe trupi fillon ta fshehë atë edhe më shumë, duke përshpejtuar akumulimin e yndyrës. Fitimi në peshë gjithashtu mund të shoqërohet me pagjumësi dhe mungesë ushtrimi. Përfundimisht, stresi çrregullon traktin gastrointestinal, që shkakton dhimbje abdominale dhe diarre./Arbresh.info

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO