Kërkohet thellimi i bashkëpunimit ekonomik me vendet frankofone – Lajmi.net
Kërkohet thellimi i bashkëpunimit ekonomik me vendet frankofone
Autori: Lajmi.net EkonomiLajme 11:51, 9 March 2017
Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku ka zhvilluar një takim me ambasadorin francez në Kosovë, Didier Chabert, me të cilin ka biseduar për thellimin e bashkëpunimit e vendet frankofone.

 

“Në këtë takim u bisedua edhe për zgjerimin e marrëdhënieve ekonomike në mes të Kosovës dhe vendeve frankofone, si dhe lidhur me ngritjen e grupit të bizneseve frankofone në Prishtinë, e inicuar nga ambasadori francez dhe ai zviceran, së bashku me kreun e misionit belg dhe përfaqësuesin e Luxemburgut në Kosovë, në dobi të intensifikimit të tregtisë dhe partneritetit në mes të Kosovës dhe këtyre vendeve, për promovimin e projekteve investuese të kompanive kosovare në vendet frankofone dhe anasjelltas”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Infrastrukturës, transmeton lajmi.net

Bëhet e ditur se ministri Zharku ka prezantuar projekte të shumta, të cilat do të realizohen këtë vit, me theks të posaçëm me BERZH dhe BIE, duke treguar se do të vazhdohet të investohet më tej në përmirësimin e infrastrukturës rrugore dhe hekurudhore në vend.

“Ambasadori francez shprehu përkrahjen e tij dhe të vendit të tij për Kosovën dhe inkurajoi ministrin Zharku që të vazhdohet me investime në dobi të realizimit të projekteve të rëndësishme, që do të kontribonin në zhvillimin ekonomik të vendit”, thuhet në njoftimin për media. /Lajmi.net/

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Rock Wheels
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Stealth Sniper