Keni dhimbje koke? Ju keni nevojë për këtë lloj vitamine – Lajmi.net
Keni dhimbje koke? Ju keni nevojë për këtë lloj vitamine
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 23:28, 16 May 2017
Keni dhimbje koke, edhe pasi keni provuar të gjitha medikamentet e mundshme? Ndoshta ju keni më shumë nevojë për këtë lloj vitamine.

Vitamina D është e njohur shpesh si vitamina e diellit, por ju mund ta merrni atë gjatë ditës, edhe kur nuk ka mjaftueshëm rreze. Meshkujt të cilët kanë nivele shumë të ulëta të kësaj vitamine, kanë edhe një dhimbje të vazhdueshme koke, sipas një studimi të kryer në Finlandë.

Studiuesit kanë analizuar informacionet e e 2600 njerëzve nga mosha 42 vjeç në 60, të cilëve pasi iu morën monstrat e gjakut, i studiuan sesa shpesh kishin dhimbje të kokës. Këto meshkuj ishin në fakt pjesë e një studimi përsa i përket faktorëve që shkaktojnë sëmundjet e zemrës.

Më shumë sesa 70% e meshkujve të përfshirë në studim kishin nivele të ulëta të vitaminës D. Studiuesit vunë re diferencën e nivelit të vitaminës D midis meshkujve që kishin dhimbje koke në mënyrë kronike dhe atyre që nuk vuanin aspak nga ky problem.

Fjalët kyçe: Dhimbje koke, Vitamina

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Urban Basketball
  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball