Keni dëgjuar për alergjinë ndaj spermës? Nëse keni këto shenja, atëherë… – Lajmi.net
Keni dëgjuar për alergjinë ndaj spermës? Nëse keni këto shenja, atëherë…
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 22:35, 7 May 2018
Nëse jeni prekur nga alergjia ndaj spermës së partnerit, ju do të keni kruajtje në vaginë pas marrëdhënieve seksuale. Gjithashtu, barku juaj mund të ndihet i fryrë dhe të ndjeni dhimbje ose djegie.

Megjithatë, alergjia e spermës është e rrallë. Një ndjenjë e kruarje pas seksit ka shumë më shumë gjasa të shkaktohet nga ndonjë infeksion.

Rreth tre për qind e grave me probleme të fertilitetit kanë një alergji të spermës, kështu që vlen të bëni një kontroll te mjeku.

Ekspertët nuk kanë ende një përgjigje se çfarë e shkakton alergjinë nga sperma. Mund të jeni të prekshëm nëse zakonisht jeni të prirë ndaj alergjive ose keni pasur infeksione.

Alergjia e spermës mund të prekë edhe burrat. Në fakt, nëse alergjia e spermës po e bën të vështirë për t’u konceptuar, ka më shumë gjasa që partneri juaj të ketë një problem. Ai mund të ketë zhvilluar antitrupa që sulmojnë spermën e tij.

Kjo mund të ndodhë nëse sperma e tij ka pasur kontakt me gjakun e tij, ndoshta si pasojë e infeksionit ose lëndimit. Meqenëse gjaku dhe sperma zakonisht nuk përzihen, kjo do të ketë nxitur sistemin e tij imunitar të prodhojë antitrupa të spermës.

Zakonisht nuk rekomandohet trajtimi për të shtypur antitrupat e tij.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO