Këndimi ndihmon nënat të shërohen nga depresioni pas lindjes – Lajmi.net
Këndimi ndihmon nënat të shërohen nga depresioni pas lindjes
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 14:55, 9 January 2018
Studiuesit zbuluan se gratë që morën pjesë në mbledhjet e grupeve me foshnjat e tyre përjetuan një përmirësim shumë më të shpejtë në simptomat e tyre sesa ata që nuk kishin.

Studimi, i botuar në Journal British of Psychiatry, përfshiu  134 nëna me depresion pas lindjes.

Shërimi i hershëm shihet të jetë vendimtar për të kufizuar efektet në nënën dhe foshnjën.

Depresioni pas lindjes vlerësohet të prekë një në tetë nënat e reja.

Studimet e mëparshme kanë treguar se këndimi mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit mendor të njerëzve të moshuar dhe atyre me çmenduri, por ky është studimi i parë i kontrolluar për efektin e tij në depresionin pas lindjes.

Gratë u vendosën në tri grupe: njëri mori pjesë në këndimin në grup, një tjetër mori pjesë në sesione të lojës  kreative ndërsa një grup i tretë mori kujdesin e tyre të zakonshëm, të cilat mund të përfshijnë mbështetje familjare, ilaqet kundër depresionit ose ndërgjegjja.

Punëtoritë e këndimit panë nënat që mësonin ninullat dhe këngët nga e gjithë bota me foshnjat e tyre dhe krijuan këngë të reja së bashku për amësinë.

Dhe ata me simptoma të moderuara të rënda të depresionit pas lindjes raportuan një përmirësim shumë më të shpejtë sesa nënat në grupet e zakonshme të kujdesit dhe të lojës.

Të gjitha grupet u përmirësuan gjatë 10 javëve, por në gjashtë javët e para grupi i këngëve kishte raportuar një rënie mesatare prej 35% të simptomave depresive.

Hulumtuesi  kryesor Dr Rosie Perkins tha se studimi, edhe pse i vogël, ishte i rëndësishëm, sepse ishte e rëndësishme për trajtimin e simptomave sa më shpejt që të ishte e mundur.

“Depresioni post-natal është dobësues për nënat dhe familjet e tyre, megjithatë kërkimet tona tregojnë se për disa gra diçka aq e lehtë sa të kënduarit me foshnjën e tyre mund të ndihmojë në përshpejtimin e shërimit në një nga periudhat më të rrezikuara të jetës së tyre”, tha ajo.

Autori kryesor Dr Daisy Fancourt, nga University College London, tha se këndimi ishte një tjetër terapi e dobishme për t’u ofruar grave.

“Shumë nëna kanë shqetësime rreth marrjes së medikamenteve të depresionit ndërsa ushqyerja me gji dhe marrja e terapive psikologjike me nënat e reja është relativisht e ulët,” tha ajo.

“Pra, këto rezultate janë me të vërtetë emocionuese pasi që ata sugjerojnë se diçka e thjeshtë si referimi i nënave ndaj aktiviteteve të komunitetit mund të mbështesë rimëkëmbjen e tyre”.

Dr Trudi Seneviratne, i cili kryeson Kolegjin Mbretëror të Fakultetit Perinatal të Psikiatërve, tha: “Është emocionuese të dëgjosh rreth bazës së dëshmive në rritje për ndërhyrje të reja psikologjike, të tilla si këndimi për të lehtësuar një shërim më të shpejtë për gratë me depresion pas lindjes.

“Unë pres që më shumë punë në këtë fushë në të ardhmen, pasi ajo do të jetë e gëzuar nga të dy nënat dhe foshnjat e tyre”. Që nga studimi, Breathe Arts Health Research ka filluar të zhvillojë punëtori të këndimit në partneritet me Guy dhe St Thomas ‘NHS Foundation Trust për gratë me depresion pas lindjes nëpër lagjet e Londrës./ BBC

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO