Kalifornia, shteti i parë amerikan me panele diellore në çdo shtëpi – Lajmi.net
Kalifornia, shteti i parë amerikan me panele diellore në çdo shtëpi
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 0:04, 13 May 2018
Tani për tani, rreth një në pesë shtëpi të reja në Kaliforni vjen me panele diellore të instaluara tashmë. Për dy vjet, do të jenë të gjitha prej tyre.

Të mërkurën, votimi i Komisionit të Energjisë në Kaliforni ishte unanim: Kalifornia së shpejti do të bëhet shteti i pare në SHBA që kërkon panele diellore në të gjitha shtëpitë e reja dhe në ndërtesa banimi më të vogla se katër kate.

Ligji, i cili hyn në fuqi më 1 janar 2020, përcakton madhësinë minimale të sistemit që do të bazohet në madhësinë e ndërtesës dhe mund të ndryshojë midis 2 dhe 7 kilovat të prodhimit për banesë.

Drejtori i organizatës jo-fitimprurëse Environment California, Dan Jacobson, e quan këtë një fitore masive për shtetin.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO