Jeni tip që keni turp dhe person i mbyllur? Ja lajmi i mirë për ju – Lajmi.net
Jeni tip që keni turp dhe person i mbyllur? Ja lajmi i mirë për ju
Autori: Lajmi.net Lifestyle 20:19, 19 April 2017
Njerëzit e hapur mund të jenë më të mirë në intervista, por njerëzit e mbyllur dhe të marrshëm, janë udhëheqës më të mirë, tregon studimi i fundit.

Hulumtuesit nga ghSmart, në një firmë konsulence me bazë në Chikago, kanë kryer një studim dhjetë vjeçar duke analizuar personalitetet e 2,000 drejtuesve të kompanive të ndryshme dhe arritën në përfundim se njerëzit introvert ishin më të suksesshëm, transmeton lajmi.net

Studimi, i quajtur “Genome Project CEO”, përfshin provat mbi bazën e të cilave ndërtohet personaliteti i një njeriu të suksesshëm.

Njerëzit e mbyllur punojnë në heshtje dhe e lejojnë punën e tyre të flasë, ndoshta kjo është arsyeja përse këta njerëz kanë treguar rezultate më të suksesshme gjatë këtij studimi.

Katër tiparet të cilat më të rëndësishme për të qenë udhëheqës i mirë, sipas këtij studimi janë:

Arritja tek grupet e interesit
Duhet të jesh person i adaptueshëm për situata të ndryshme
Të jesh i besueshëm dhe i parashikueshëm në situata kur flitet për gjëra të jashtëzakonshme
Marrja e vendimeve shpejtë me bindje dhe vendosshmëri, edhe në qoftë se nuk janë vendimet më të mira të mundshme.

Pra, sipas këtij studimi, njerëzit introvert kanë më shumë të ngjarë të jenë udhëheqës të mirë për shkak se janë më të vendosur dhe kanë një lloj vetbesimi të pashprehur./Lajmi.net/ 

 

Fjalët kyçe: ekstravert, Introvert

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball