Ja sa para do t’i përfitojnë këto tri skuadra nëse shitet Ronaldo – Lajmi.net
Ja sa para do t’i përfitojnë këto tri skuadra nëse shitet Ronaldo
Autori: Lajmi.net La LigaLajme futbolliSport 16:47, 19 June 2017
Largimi i mundshëm i Cristiano Ronaldos nga Real Madrid, ka bërë që skuadra si Manchester United, Sporting Lisbonë dhe Nacional Maderia, që “fërkojnë” duart për të përfituar nga kjo shitje.

Cristiano Ronaldo është emri më i “nxehtë” i ditëve të fundit në tregun e transferimeve, pasi ka shprehur dëshirën për t’u larguar.

Kjo bën që sipas mekanizimit të solidaritetit, rregull kjo e nxjerrë nga FIFA për të mbrojtur skuadrat që kanë ndihmuar lojtarë të rinj, të përfitojnë tre skuadra nga shitja e tij.

Skuadrat që kontribuojnë në zhvillimin e lojtarit deri në moshën 23 vjeçare, u takojnë 5 për qind e shumës së parave të shitjes së tij.

Me këtë rregull, Manchester United, Sporting Lisbonë dhe Nacional Maderia, të përfitojnë 5 përqindshin nga shitja e katër herë fituesit të Topit të Artë.

Në këtë rast, Manchster United fiton 2.5 përqindshin e vlerës, Sportingu 2.25 dhe Maderia 0.25 për qind.

Nëse Ronaldo do të shitet për 100 milionë euro, Unitedi do të përfitojë 2,5 milionë euro, Sportingu 2,25 milionë dhe skuadra e tij e para Nacional Maderia, 250 mijë euro./Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Cristiano Ronaldo

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bike Rivals
  • Play Rock Wheels