Ja pse ekzistojnë 4 ngjyra të ndryshme të pasaportave në botë – Lajmi.net
Ja pse ekzistojnë 4 ngjyra të ndryshme të pasaportave në botë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 18:52, 20 March 2017
Në të gjithë botën ka 4 ngjyra kryesore të pasaportave dhe secili vend ka arsyet e veta për përzgjedhjen e ngjyrës.

Ngjyra e pasaportës së shtetit tuaj nuk është thjeshtë një rastësi, por ka një kuptim.

Image

Pasaporta e kuqe

Kjo është ngjyra më e zakonshme e pasaportave. Pasaportat me një mbulesë të kuqe janë zgjedhur nga vendet që kanë ose kanë pasur një sistem komunist.

Qytetarët e Sllovenisë, Kinës, Serbisë, Rusisë, Letonisë, Rumanisë, Polonisë, Gjeorgjisë kanë pasaporta të kuqe. Vendet anëtarë të Bashkimit, përveç Kroacisë, përdorin pasaporta me nuanca të tjera të ngjyrës së kuqe.

Vendet e interesuara për tu anëtarësuar në BE si Shqipëria, Maqedonia, Turqia, vitet e fundit kanë ndryshuar formatin e pasaportës së tyre.

Image

Pasaporta blu

Kjo është ngjyra e dytë më e përhapur për pasaporta. Ngjyra blu e tyre simbolizon ‘botën e re’.

Image

Pasaporta jeshile

Shumica e vendeve myslimane kanë pasaporta jeshile. Vende të tilla si Arabia Saudite, Pakistani, Maroku etj.

Jeshilja konsiderohet si ngjyra e preferuar e Profetit Muhamed dhe është simbol i natyrës dhe jetës.

Image

Pasaporta e zezë

Kjo është edhe pasaporta me e rrallë. Pasaporta e zezë përdoret në disa shtete afrikanë si Zambia, Kongo, Çad, Malawi etj.

Gjithashtu përdoret edhe në Zelandën e Re, pasi për ta ngjyra e zezë është ngjyrë kombëtare.

Fjalët kyçe: Ngjyrat, pasaporte

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play iStunt 2
  • Play Bike Rivals
  • Play Pro Kicker Frenzy