Ja çfarë ndodh me trupin tonë pasi vdesim – Lajmi.net
Ja çfarë ndodh me trupin tonë pasi vdesim
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 19:19, 4 December 2017
Ndërkohë që sisteme të ndryshme besimi na ofrojnë shpjegime për eksperiencat metafizike që ndodhin, çfarë ndodh me anën fizike të trupit tonë pas vdekjes është vetëm diçka shkencore, dhe nuk është e bukur.

Një video nga AsapScience shpjegon proceset që ndodhin nga momentin që trupi ynë ndërron jetë deri në fazat e fundit të dekompozimit.

Orët e para: Në sekondat e para pas vdekjes, oksigjeni shterohet menjëherë dhe aktivitetit i trurit “fryhet”. Më pas neuronet ndalojnë së funksionuari dhe truri nuk çliron më hormone që shërbejnë si rregullatorë për funksione të ndryshme të trupit.

Disa ditë më vonë: Trupi vazhdon të dekompozohet. Qelizat grumbullohen pa rrjedhjen e duhur të gjakut duke rritur dioksid karbonin dhe pehashin e indeve.

Javët e para: Krimbat mund të konsumojnë 60% të indeve në vetëm pak javë dukë bërë që të gazi dhe lëngjet e dekompozuara të çlirohen nga trupi.

Pas një viti dhe më mbrapa: Pjesët e mbetura të trupit tanimë janë ngrënë nga bimët dhe kafshët, madje dhe mbetjet e skeletit. Çdo aspekt i trupit do të jetë i shkatërruar. Më pas molekulat riciklohen në natyrë.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO