Itali, akord mbi parimet bazë të bashkëqeverisjes “Lega-5 yjet” – Lajmi.net
Itali, akord mbi parimet bazë të bashkëqeverisjes “Lega-5 yjet”
Autori: Lajmi.net BotaLajme 17:47, 17 May 2018
Dy partitë italiane të konsideruara “antiestablishment” kanë rënë dakord mbi bazat kryesore të bashkëqeverisjes gjatë së enjtes, gjë që do të ulë taksat, do të rrisë shpenzimet për mirëqenien e popullit dhe përbën njëkohësisht edhe sfidën më të madhe ndaj Bashkimit Europian që prej votës britanike për të dalë nga blloku, dy vite më parë.
Udhëheqësit e “Lega Nord”-it të ekstremit të djathtë dhe “Lëvizjes 5 yjet”, parti që dolën si dy forcat kryesore më të mëdha nga zgjedhjet e 4 marsit, kanë diskutuar mbi një axhendë politike të përbashkët për të formuar qeverinë e koalicionit, në mënyrë që t’i japin fund mbi 10 javëve ngërçi politik që ka paralizuar Italinë.

Kur udhëheqësi i “5 yjeve”, Luigi di Maio doli nga takimi 4-orësh me shefin e “Lega Nord”-it, Matteo Salvini, ai tha se dy partitë duhet të zgjidhin edhe disa “detaje të vogla”, ndërsa programi duhet të përfundohet brenda ditës së sotme.

Pak më herët, një burim i “5 yjeve” tha se programi ishte rakorduar në thelb dhe se në të nuk ka asnjë referencë të qartë mbi daljen e mundshme nga Eurozona, apo “diçka që mund të shkaktonte shqetësime në lidhje me anëtarësinë e Italisë në zonën e Euros”.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO