Ishujt e pazakontë që kurrë nuk e dinit se ekzistonin /VIDEO-FOTO – Lajmi.net
Ishujt e pazakontë që kurrë nuk e dinit se ekzistonin /VIDEO-FOTO
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 14:17, 16 May 2018
Nëse jeni duke kërkuar për të marrë pushimet tuaja të ardhshme në një vend që asnjë nga miqtë tuaj nuk kanë qenë kurrë - shumë më pak të dëgjuar - atëherë disa prej këtyre ishujve të çuditshëm të fshehtë mund të jenë një destinacion i duhur, por janë paksa edhe të habitshëm.

Tashirojima, ishulli i maceve në Japoni

Nëse jeni alergjik ndaj maceve, ky vend i vogël është makthi juaj më i keq. Nga ana tjetër, nëse je një nga ata njerëz që kanë bërë një faqe në Facebook për macet, atëherë ishulli i maceve në Japoni mund të jetë pushimi juaj i ëndrrave.

Siç shkruhet nga Slate , ishulli i Tashirojima mburret me një popullsi prej vetëm rreth 100 njerëz, të cilët sundohen nga disa qindra mjeshtra dashamirës të familjes së maces. Ka edhe një faltore të vogël mace në mes të ishullit. Macet do të gjenden kudo që të shikoni dhe me sa duket janë mjaft të kënaqur me njerëzit.

Isola della Gaiola, ishulli i mallkuar që nuk dëshiron të jetoj askush

Në brigjet e Napolit, këto dy ishuj të vegjël, të lidhura nga një kështjellë e vetme e ngritur, do të dukej si vendi i fundit për t’u zhytur në bukurinë e botës. Si rrënojat e lashta romake dhe shkëmbinjtë madhështorë, është e vështirë të imagjinohet një vend më i çuditshëm. Sipas Atlas Obscura , disa besojnë se Virgili mund t’i ketë mësuar nxënësit e tij këtu. Por mos u mashtroni  nga pamjet e bukur sepse Isola della Gaiola ka një reputacion të keq.

Shih, historia e Gaiolës është e përhumbur nga thashethemet e një “mallkimi”. Ashtu si trekëndëshi famëkeq i Bermudës , një numër ngjarjesh tragjike kanë qenë të lidhura me ishullin, por nëse këto janë rastësi ose një konspiracion madhështor varet nga pikëpamja juaj. Sipas  Australian Broadcasting Corporation , legjenda shkon se një njeri i referuar si “Wizard” ka jetuar në ishull në fillim të 1800s. Që atëherë, një linjë e gjatë e pronarëve të pasur dyshohet se kanë blerë ishullin, vetëm për fatet e ndryshme të shëmtuara që u ndodhin më pas.

Kjo e bën një histori të mrekullueshme, por lidhjet janë pak të dobëta. Për shembull, pronari më i famshëm i ishullit ishte ndoshta J. Paul Getty, i cili shkroi në  autobiografinë e tij  se e kishte blerë Gaiolën rreth mesit të viteve 1960. Sipas besimtarëve të “mallkimit”, kjo blerje çoi në rrëmbimin e djalit të tij në vitin 1973, një ngjarje e adaptuar kohët e fundit në filmin Ridley Scott të gjitha paratë në botë , sipas kohës .

Sentinel Island, një vend i paprekur nga bota e jashtme

Në epokën e globalizimit, është e vështirë të besohet se ka ndonjë vend që mbetet i paprekur nga kultura, teknologjia dhe tregimet historike të përbashkëta të shoqërisë sonë. Çuditërisht e mjaftueshme, ka një vend që ne e quajmë Sentinel Island – edhe pse vetë banorët vetë nuk e quajnë atë – e cila është një grimë e vogël e tokës në gjirin e Bengal. Popullata vendase ka kundërshtuar haptazi të gjitha përpjekjet në kontakt nga bota e jashtme, duke gjuajtur shigjeta në çdo kohë që dikush përpiqet të pushtojë shtëpinë e tyre.

Siç  tregon Business Insider , duket se Sentinelese nuk kanë zhvilluar bujqësinë, kështu që ata ende jetojnë një jetese gjahtari / grumbullues.

Isla de las Munecas, ishulli i kukullave të vdekura

Ajo nuk ka shumë më keq se Isla de las Munecas, e cila ndoshta është akoma në ankthe të atyre që janë vizituar. Jo shumë larg qytetit të Meksikës, ishullit është përhumbur nga legjenda e një kujdestari, Don Julian Santana, i cili pretendonte se kishte gjetur një vajzë të vdekur që lundronte në kanalin mbi 50 vjet më parë, sipas  Huffington Post. Megjithëse familja e Santanës thotë se vajza e vdekur nuk ekzistonte kurrë, kujdestari pretendonte se donte të ndihmonte fantazinë e vajzës për të gjetur lumturi në jetën e përtejme. Për ta bërë këtë, ai filloi të lidhë kukulla për të, në të gjithë ishullin. Sot, ato kukulla janë të varur nga gardhe, të gozhduara në dërrasa dhe të ulen nga pemët, në një ekran që është edhe i trishtuar dhe i tronditur.

Socotra, ishulli nga një botë e huaj

Nëse një udhëtim në Mars ose Jupiter është jashtë buxhetit tuaj, mos kini frikë. Ata që kërkojnë mjedise të çuditshme aliene pak më afër shtëpisë mund të shikojnë disa nga fotografitë e National Geographic  nga ishulli Socotra, jashtë brigjeve të Jemenit, një vend që revista e përshkruan si “aty ku janë gjërat e çuditshme”. Sipas Atlas Obscura , disa besojnë se Socotra mund të jetë vendi i vërtetë i Kopshtit biblik të Edenit, për shkak të biodiversitetit të saj unazor dhe unik. Nëse është kështu, Pema aktuale e Dijes do të ishte shumë e çuditshme, pasi një e treta e jetës së bimëve në Socotra nuk ekzistojnë askund tjetër në planet dhe shumica e saj nuk i ngjan asgjë tjetër në Tokë. Seriozisht, hidhni një sy në atë “pemë gjaku të dragoit” të çmendur. A me të vërtetë mendoni se erdhi nga Toka?

Fadiouth, ishulli i mbuluar me guaska

I gjithë ishulli senegalez i Fadiouth është i mbuluar me miliona guaska, sipas Atlas Obscura . Po, kjo do të thotë se kudo që ecni, do të shkelni më shumë guaska se sa keni parë ndonjëherë në jetën tuaj.

Ishujt lundrues të Liqenit Titikaka

Siç  thekson Washington Post , jo të gjitha ishujt janë formacione natyrore gjeologjike. Një nga shembujt më të mahnitshëm të ishujve të bëra nga njeriu në histori mund të gjenden në Liqenin e Perikos të Titicaca, ku njerëzit e fisit Uros jetojnë në “toka” lundruese, të ndërtuara tërësisht nga kallamat e verës.

Poveglia, ishulli i murtajës

Mirë se vini në Poveglia, sekreti i errët i Italisë. Ndërsa vizitorët shkojnë në udhëtime romantike me anije nëpër kanalet e Venedikut, pak ata e dinë se vetëm një gjysmë milje larg është një ishull i pazakontë me tregime të mjaftueshme morale për të mbushur një seri në Netflix. Besohet se mbi 160,000 viktima të infektuara vdiqën në brigjet e Poveglia, deri në pikën ku disa njerëz pretendojnë se gjysma e tokës së ishullit është mbushur nga njerëz të dekompozuar.

Vulcan Point, ishulli brenda një ishulli …

Mirë, kështu që kjo mund të tingëllojë si një lloj vendi ku do të gjenit të huajt e preferuar të të gjithë Star Trek. Vulcan Point është një ishull liqeni i të cilit ndodh të jetë në mes të një vullkani. Vullkani është në një ishull në mes të një liqeni më të madh, i cili është gjithashtu në mes të një ishulli më të madh, i cili ndodhet në Filipine, të cilat janë gjithashtu ishuj. Mund t’ju duhet të lexoni më shumë se një herë. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO