Iphone dhe Samsung humbin garën, ky është telefoni më i kërkuar – Lajmi.net
Iphone dhe Samsung humbin garën, ky është telefoni më i kërkuar
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 21:26, 10 September 2017
Shtatë vite pas hyrjes në garën e telefonave të mençur, Huaëei po shet më shumë telefona se sa Apple.

Sipas kërkimit të fundit të Counterpoint Research, dominimin e madh, të cilin me vite e kishin Samsung dhe Apple në fushën e shitjes së telefonave, e ka ndërprerë kompania Huaëei, e cila tani mban pozitën e dytë të prodhuesit më të madh të telefonave.

Counterpoint Research thekson se sipas rezultateve nga qershori dhe korriku, Huaëei ka kaluar Apple.

Sugjerohet se kjo është situatë momentale, pasi që gjërat do të ndryshojnë pas publikimit të iPhone 8 javën e ardhshme.

Rezultatet pozitive të Huaëei i atribuohen investimeve konstante në kërkim dhe zhvillim, së bashku me marketingun agresiv dhe zgjerimin e kanalit të shitjes.

“Huaëei është i varur nga tregu vendor në Kinë, ku ruan pozitën e liderit, si dhe në tregun evropian, Amerikën Latine dhe Lindjen e Mesme”, tha Peter Richardson, drejtor i Counterpoint Research.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO