Investitorët gjermanë shprehin gatishmëri për të investuar në Ferizaj rreth 30 milionë euro – Lajmi.net
Investitorët gjermanë shprehin gatishmëri për të investuar në Ferizaj rreth 30 milionë euro
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 12:30, 13 October 2017
Zv. Kryeministri  dhe ministri i Diasporës, Dardan Gashi ka pritë në takim investitorë gjermanë, të dytët me radhë që interesohen të listohen si investitorë strategjik në Republikën e Kosovës.

Kompania “Unitas Energy” është kompani gjermane për energji solare e cila ka shpreh interesim të investojë rreth 30 milion euro në rajonin e Ferizajt.

“Investitorët nga shteti ynë mik, Gjermania, gjithmonë janë të mirëseardhur në Republikën tonë. Kosova ka nevojë për investime sidomos në fushën e energjisë” – ka thënë me këtë rast, zv. Kryeministri dhe njëherësh Ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike.

Nga ana tjetër, Presidenti i kompanisë “Unitas Energy” Mike Juraschek ka thënë se në këtë fushë, ky do të jetë projekti më i madh në ballkan.

“Me 27 megavat prodhim dhe rreth 30 milion euro investim, ky do të jetë projekti më i madh në Ballkan përfshi Greqinë dhe Turqinë” – ka thënë Juraschek.

Pjesmarrës në këtë takim bashkë me zv. Kryeministrin Gashi ishte dhe deputeti i Parlamentit të Kosovës, Elmi Recica.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO