Iniciohet Zona e Veçantë Ekonomike Amerikane – Lajmi.net
Iniciohet Zona e Veçantë Ekonomike Amerikane
Autori: Lajmi.net EkonomiLajmePolitikë 17:38, 8 May 2018
Themelimi i Zonës së veçantë Ekonomike Amerikane është iniciuar sot në mbledhjen e Qeverisë, pas miratimit të Grupit Punues për krijimin e kësaj zone. Grupi punues ka për detyrë të identifikoj legjislacionin, lokacionin, procedurat dhe të gjitha çështjet tjera relevante që mundësojnë themelimin e Zonës së Veçantë Ekonomike Amerikane.

Si rezultat Grupi punues do të përgatisë tërë dokumentacionin relevant që i mundëson Qeverisë së Republikës së Kosovës themelimin e Zonës së Veçantë Ekonomike Amerikane.

Ky inicim për Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, është një hap i radhës që dëshmon përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për partneritet me SHBA-të.

Për t’i nderuar këto raporte, në fillim të mbledhjes komandanti i Gardës Kombëtare të Iowa-s, gjeneralmajor Timothy Orr, i është adresuar kabinetit qeveritar me një fjalë rasti në të cilën ka theksuar gatishmërinë e thellimit të partneritetit me Kosovën, duke e veçuar raportin me Kosovën, si raportin më unik që kanë Iowa dhe ShBA-të me ndonjë vend tjetër.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO