IBM dhe MIT po fillojnë një projekt të përbashkët milionësh – Lajmi.net
IBM dhe MIT po fillojnë një projekt të përbashkët milionësh
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 17:02, 8 September 2017
Shkencëtarët e kompjuterëve IBM dhe universiteti inxhinieri në Masaçusets po përfundojnë një program kërkimor mbi inteligjencën artificiale.

Në fushën e inteligjencës artificiale, kompania IT IBM si dhe Instituti i Teknologjisë i Massachusetts po udhëheqin rrugën. Siç raporton Engadget, teknologët dhe instituti kërkimor me famë botërore tani janë bashkuar dhe kanë vendosur një partneritet dhjetëvjeçar.

Hulumtime të gjithanshme

Ky bashkëpunim afatgjatë pritet të sjellë rreth 250 milionë dollarë në universitet dhe gjithashtu do të ofrojë inteligjencën artificiale të IBM-së Watson në universitet. Më shumë se njëqind punonjës të të dy institucioneve do të përkushtohen në katër fusha kryesore të kërkimit, transmeton lajmi.net.

Këto përfshijnë, ndër të tjera, algoritme të thella të të mësuarit. Këto duhet t’i bëjnë AI më shumë përshtatje dhe t’i lejojnë ata të shpjegojnë se si kanë ardhur në përgjigje dhe zgjidhje të caktuara. Tema e dytë kryesore është kombinimi i aftësive të të mësuarit dhe informatikës kuantike. Inteligjenca artificiale është që të ndihmojë në zhvillimin e kompjuterit të ri dhe kjo nga ana e AI.

Të dy fushat e tjera të hulumtimit janë më komerciale. Hulumtuesit dhe inteligjenca artificiale Watson do të përkushtohen në segmentin shëndetësor dhe ekonomik dhe do të shqyrtojnë ndikimin dhe mundësitë e AI.

Kush është Watson?

Watson është një program kompjuterik nga IBM në fushën e Inteligjencës Artificiale. Ai është emëruar pas Thomas J. Watson, një nga Presidentët e parë të IBM. Programi erdhi në vitin 2011 në famën botërore kur ajo në emisionin amerikan të quizit “Jeopardy!” Në një program të veçantë kundër dy fituesve të gjatë të shfaqjes ka fituar. Një grua japoneze thuhet se ka shpëtuar jetën e programit në vitin 2016 dhe ka zëvendësuar një total prej 34 punonjësish japonezë të sigurimeve.

Watson tani përdoret në një gamë të gjerë aplikimesh. Nëse është kompania elektrike ABB, Autobauer BMW, si një ndihmë kundër sulmeve kibernetike ose në mbarë botën për analizën e të dhënave të motit. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO