I madh si një piramidë, asteroidi që do të kalojë shumë afër Tokës – Lajmi.net
I madh si një piramidë, asteroidi që do të kalojë shumë afër Tokës
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 19:24, 15 May 2018
Asteroidi 2010 WC9 do të kalojë Tokën të martën e ardhshme në rreth 200,000 kilometra. Astronomët mendonin se asteroidi ishte i humbur, dhe ishte një shkëmb me diametër deri në 130 metra

Asteroidi i madh, i cili mendohet të ketë humbur në thellësitë e universit, u zbulua përsëri në rrugën e tij drejt Tokës.

Astronomët kanë zbuluar asteroid në vitin 2010 WC9 2010, dhe vlerësimet janë se ai është aq i madh sa Piramidat e Keopsit. Pastaj shtrihej në një distancë prej 14 milionë kilometrash dhe vazhdoi udhëtimin drejt pjesëve të jashtme të sistemit të Diellit.

Asteroid tani do të kthehet dhe do të jetë në gjysmë të rrugës në mes Tokës dhe Hënës, ose 70 herë më afër se 8 vjet më parë. Ky është një nga takimet më të afërta me një asteroid të tillë të madhe.

Në fillim, shkencëtarët nuk dinin saktësisht nëse ata do të paraqisnin një kërcënim, por në ndërkohë e larguan atë nga një listë e objekteve që mund të na goditnin. Po ashtu, ata llogaritën se nuk do të ishte një kërcënim për të paktën 100 vjet.

Në një distancë prej rreth 200.000 kilometra,  ky asteroid mund të shihet dhe një teleskop të vogël. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO