Historike, në Amerikë lind fëmija i dytë pas transplantimit të mitrës nga nëna – Lajmi.net
Historike, në Amerikë lind fëmija i dytë pas transplantimit të mitrës nga nëna
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 8:41, 12 March 2018
Mjekët kanë sjellur fëmijën e dytë amerikan të lindur nga një grua pas një transplantimi të mitrës nga një dhurues i gjallë.

Vajza e vogël u lind në shkurt nëpërmjet prerjes cezariane që peshonte 2.92 kg, pa komplikime, në Qendrën Mjekësore të Universitetit Baylor në Dallas, Texas, konfirmoi mjekët sot, raporton “DailyMail”

Nëna, e cila nuk është identifikuar, ka lindur pa mitër për shkak të një sindromi të quajtur Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH), që do të thotë se ajo gjithmonë mendonte se shtatzënia dhe lindja nuk ishin një opsion për të.

Megjithatë, kjo ndryshoi kur ajo u bë një nga tetë gratë e zgjedhura për të marrë një mitër nga një donator – si pjesë e përpjekjes novatore të Baylor në vitin 2016.

Ndërsa katër pësuan komplikime që çuan në heqjen e tyre, kjo është e dyta e cila ka pasur sukses në një operacion të jashtëzakonshëm.

“Ishte fantastike,” tha dr. Robert Gunby, drejtor obstetrik për “Daily Mail Online” të martën./Lajmi.net/

This is the little girl who was born at Baylor University Medical Center in Dallas, Texas, in February after her mother (pictured) received a womb from a living donor. It is the second such birth at Baylor, the first was last year

This is the new family, who are not revealing their identity at this time. The mother, who was born without a uterus, grew up believing she would never be able to get pregnant or give birth to her own child

The team (L-R) Dr Brandon Cornelius, Dr Liza Johannesson (from the Swedish team), Dr Robert Gunby and Dr Giuliano Testa during the birth. Dr Gunby is seen holding the baby girl up to show her mother and father

This is the moment the little girl was lifted up out of her mother's transplanted womb in February, captured in a video

She was born in February via cesarean section weighing 6lbs 7oz, with no complications

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO