HIB Petrol taksapaguesi më i madh në buxhetin e Kosovës – Lajmi.net
HIB Petrol taksapaguesi më i madh në buxhetin e Kosovës
Autori: Lajmi.net EkonomiLajme 8:42, 30 December 2017
Kompanitë më të fuqishme në Kosovë edhe gjatë këtij viti i kanë paguar shtetit miliona euro taksa.

Vetëm HIB Petrol, që drejtohet nga Ibrahim Bucaliu, sipas të dhënave të Doganës së Kosovës derdhi në buxhetin e Kosovë mbi 75 milionë euro dhe del të jetë taksapaguesi më i madh në vend.

Kjo kompani e derivative, sikur edhe një vit më parë, u prinë top 10 importuesve më të mëdhenjtë për vitin 2017.

Se tregu i derivateve është më i leverdishme në vend e tregojnë edhe të dhënat e importit deri në muajin dhjetor të këtij viti, të cilat e radhisin kompaninë, po ashtu të derivateve “Lab-oli” të dytën për nga kontributi në buxhet.

Kjo kompani ka paguar 48 milionë euro taksa, e pasuar nga Tobacco Holding Group, me 46 milionë. Kurse, kompania Al Petrol ka paguar taksa në vitin 2017 mbi 45 milionë. Më pak se 45 milion taksë i paguan shtetit “Buçaj” “Prima tobacco”, Ex Fis e Elkos.

Të fundit në këtë renditje janë “Petrol Company”, “Gekos”, “Patroni” e disa kompani tjera që kanë derdhur në arkën e shtetit nga 12 milionë, gjegjësit 5 milionë euro për gjatë tërë vitit 2017.

Gjithashtu, duhet theksuar se për kompaninë HIB Petrol tashmë kjo është bërë një traditë, pasi viteve të fundit, ajo vazhdon të jetë në krye të listës së tatimpaguesve më të mëdhenjtë në vend.

Kompania Hib Petrol në vitin e kaluar po ashtu ishte shpallur tatim paguesi më i madhe, duke derdhur në arkën e shtetit mbi 60 milionë euro.

 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO