Haziri në Sofje, kërkon integrim më të shpejtë të Kosovës në BE – Lajmi.net
Haziri në Sofje, kërkon integrim më të shpejtë të Kosovës në BE
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 23:13, 16 May 2018
Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh kryetar i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, dhe anëtari i kryesisë së LDK'së, Arban Abrashi, po qëndrojnë në Sofje të Bullgarisë, për Samitin e Partive Popullore Evropiane, ku po zhvillohen takime pune në prag të Samitit të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perendimor.

Gjatë punimeve të Samitit të PPE’së, Haziri ndër të tjerash kërkoi liberalizimin e vizave për Kosovën, qartësimin e procesit të integrimit evropian, si dhe investime më të mëdha infrastrukturore nga BE-ja, bën të ditur një njoftim nga LDK.

Partitë Popullore Evropiane gjithashtu miratuan një deklaratë, ku ftohen vendet e Ballkanit Perendimor, të kultivojnë marrëdhënie të mira fqinjësore dhe ku sovraniteti dhe integriteti i shteteve duhet respektuar, thekson njoftimi.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO