Haradinaj i pakënaqur me përfaqësimin e grave në institucione, zotohet për avancim – Lajmi.net
Haradinaj i pakënaqur me përfaqësimin e grave në institucione, zotohet për avancim
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 11:15, 14 September 2017
21745121_10155529691200856_1071346549_o
21745121_10155529691200856_1071346549_o
Agjencia për Barazi Gjinore  ka lansuar Komentarin e Ligjit për Barazi Gjinore. Kryeministri Ramush Haradinaj në hapje të këtij takimi ka shprehur keqardhje për mos përfaqësimin e grave në institucionet, por tha që shpreson që ky fakt të mos të ndikojë në trajtimin sa më serioz të kësaj çështje.

“Rëndësia e barazisë gjinore është sfidë për ne do të jetë sfidë gjatë mendoj që disa zhvillime inkurajuese kanë ndodh mirëpo e dimë se ende ngecim si Kosovë disa prej arsyet pse ngecim janë në kompetencat tona. Prezantimi i komentuarit sot besoj se është kontribut në familjarizimin e më tej të atyre që janë pjesëmarrës që e përfaqësojnë”.

Edhe pse kemi shumë tema, kam ardhur të shprehi zotimin tim se do të jemi bashkë në avancimin e femrës. Shprehi keqardhje për përfaqësimin jo të duhur jo të drejtë me femra por kjo nuk u pengon me vazhdua punën me seriozitetin më të madh”, tha ai, raporton Ekonomia Online.

Edi Gusia, shef ekzekutiv i agjencisë për barazi gjinore, tha se domosdoshmëria e komentarit ka qenë e kahershme.

Ajo tha se përkundër faktit që ka përmirësim në zbatimin e ligjit për barazi ligjore praktikat kanë bërë që të ketë edhe shumë mangësi dhe që gratë dhe vurrat në Kosovë të jenë të barabartë.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Bubble Trouble
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Stealth Sniper