Gullash Segedini: Gjellë e njohur për shkak të së cilës të gjithë e duan Hungarinë! – Lajmi.net
Gullash Segedini: Gjellë e njohur për shkak të së cilës të gjithë e duan Hungarinë!
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 15:41, 8 July 2017
Ushqimi tradicional për të cilin hungarezët janë shumë krenarë dhe që është e para në listën e atyre të cilët e gatuajnë për mysafirët e tyre të vendeve të ndryshme.

Fatkeqësisht, shumica e mbajnë në mend vetëm si ushqim të cilin në vitet nëntëdhjetë të shekullit të kaluar e kanë ngrënë nga konserva, mirëpo gullashi hungarez, pikërisht është specialitet kulmor, për të cilin e gjithë Hungaria është krenare!

Përbërësit:

▪ një pulë prej 1.2 kg.
▪ 500 g domate
▪ 2 karota
▪ 350 g qepë
▪ 200 g patate
▪ vaj
▪ kripë
▪ piper i kuq, kopër, kumin, piper i bluar i zi

Përgatitja:

Qepen e grirë fërgojeni në vaj të nxehur dhe shtoni karotat e prera në rrathë. Pastaj përzieni dy lugë piper të kuq dhe copëzat e mishit të pulës dhe fërgoni.

Qitni krip dhe piper sipas shijes dhe qitni një litër ujë. Lëreni që të marinohet në zjarr të ulët rreth gjysmë ore.

Pastaj shtoni pataten e grirë imët, domaten e grirë dhe pak kumin.

Lëreni të zihet edhe rreth njëzet minuta, kur edhe gullashi bëhet i gatshëm për ta servuar.

/Telegrafi/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO