Gullash me domate – Lajmi.net
Gullash me domate
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 9:01, 17 May 2017
Kombinimi pikant i mishit, domates dhe erëzave, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

▪ 330 g mish viçi,
▪ 6 lugë vaj,
▪ Piper,
▪ Spec i kuq i bluar,
▪ 250 ml supë perimesh,
▪ Kripë,
▪ 250 g domate të verdha (bën edhe të kuqe),
▪ 250 g domate të kuqe,
▪ Gjysmë luge kanellë.

Përgatitja:

Mishin e viçit e pastroni mirë, pastaj fshini me salvetë. Me thikë të mbrehtë priteni mishin në kube paksa të mëdha.

Në një tenxhere të madhe ngroheni vajin, shtoni mishin dhe fërgojeni mirë në zjarr mesatar. Për shkak të spërkatjes eventuale të vajit, tenxheren mbulojeni me kapak.

Mishin marinoni me piper dhe me spec të kuq të bluar dhe fërgojeni edhe pak. Në fund qitni supën e perimeve, qitni kripë dhe lëreni që të zihet edhe 30 minuta.

Ndërkohë, lani domatet e verdha dhe domatet e kuqe dhe pritni në feta të madhësisë mesatare.

Para se të përfundojë zierja mishit shtoni fetat e domateve. Të gjitha marinoni me kanellë.

Gullashin lëreni të vlojë edhe 10 minuta. Pastaj edhe njëherë shtoni piper, kripë dhe specin e kuq të bluar.

Gullashin mund ta servirni në tepsi apo në pjata të thella. Mund ta servirni edhe me makarona të zier.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO